Lewicowy punkt widzenia
Blog > Komentarze do wpisu

MEN broni interesów Kościoła

W cieniu ACTA zapomnieniu uległa sprawa religii w przedszkolach, za którą nagle rodzice przedszkolaków zaczęli płacić w niektórych gminach. Mimo faktu, że katecheza w przedszkolach jest nieobowiązkowa i zgodnie z konkordatem powinna być organizowana za wolą zainteresowanych, interwencji podjęło się Ministerstwo Edukacji Narodowej.

MEN wyjaśniło, że katecheza powinna odbywać się w ramach bezpłatnych 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu czyli w ramach obowiązkowych zajęć dydaktycznych. Oficjalnie spełnia ona bowiem funkcje "opiekuńczo-wychowawcze". Tym samym w kręgach kościelnych skończyła się panika spowodowana faktem, że być może rodzice masowo zaczną wycofywać swoje dzieci z katechezy albo nawet zorientują się, że religia nie jest obowiązkowa i że przedszkole nie ma obowiązku jej organizować "z automatu" tylko na wniosek zainteresowanych taką formą edukacji rodziców.

Tym samym zniknęła również szansa na to, by wycofać religię z przedszkoli. Nie dlatego, że katechetyzacja dzieci jest zła (a kto, poza najbardziej zapiekłymi ateistami tak powie?) tylko dlatego, że w przedszkolach przynosi więcej szkód niż pożytku w sytuacji, w której do jakiegoś przedszkola chodzą dzieci innego wyznania niż katolickie. Po prostu, separowanie od grupy rówieśniczej jest dla małego dziecka powodem do stresu, a reszta dzieci widząc, że któreś jest inne może się zacząć nad nim znęcać.

Nie ma takiego zagrożenia jeżeli katecheza odbywa się poza przedszkolem - w kościele lub w domu. Dzieci muszą zobaczyć wprost, że któreś jest inne, by miało to dla nich znaczenie. Dzięki upchnięciu religii w przedszkolach mają ku temu okazję, a mało kto zadaje sobie trud wytłumaczenia dzieciom, że powinny to akceptować. A już szczególnie katecheci, bardziej zainteresowani opowiadaniem dzieciom o piekle, szatanie i aborcji (względnie, na szczęście tak jest w większości przypadków, śpiewaniem religijnych piosenek i rysowaniem cukierkowego obrazu Jezusa, Maryi i Kościoła).

Z Konkordatu nie wynika, że religia ma być w przedszkolu w ramach bezpłatnych godzin. Wynika tylko tyle, że może być ona organizowana w ramach planu zajęć. Nie musi być więc tak, że płaci za nią państwo.

Ale MEN wie lepiej co jest w interesie przedszkolaków i ich rodziców. W ich interesie jest to, żeby Kościół broń boże nie stracił źródła dochodów i możliwości wpływania na małe umysły.

Do następnego,

Intel-e-gent

niedziela, 29 stycznia 2012, intel-e-gent

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/01/29 14:27:27
Zamiast katechezy powinien być język angielski, bo potem jeden z drugim nie umie jakiejkolwiek instrukcji w internecie przeczytać...
-
2012/01/29 15:03:24
Katechizacja dzieci jest zła. Jest to zło najczystshego rodzaju. To potworna zbrodnia na młodych umysłach, moralna lobotomia w imię religii.
-
2012/01/29 17:09:36
Rząd jest przykościelny, więc mamy co mamy.
-
2012/01/29 20:19:12
To się nazywa dobrowolny przymus. A i gminy zadowolone, bo rodzice "chcieli" płacić, a za inne zajęcia, to gmina musiałaby znaleźć kasę w swoim budżecie.
-
Gość: jerzyna, 213.76.153.*
2012/02/04 09:28:19
A tak się załatwia z dorosłymi.
Jak przedszkolaki dorosną,na 100% przyjmą wielebnego.Wszystko idzie w tym kierunku.

Blisko 30-osobowa grupa parafian w Śremie (wielkopolskie) dostała od księdza list, w którym informuje ich, że jeśli nie wpuszczą go do domu z wizytą duszpasterską, to wówczas on ich nie pochowa - donosi "Super Express".
"Od wielu lat chodząc po kolędzie, zastajemy drzwi zamknięte. (...) W związku z powyższym bardzo proszę, aby Szanowne Państwo podpisało się pod tym oświadczeniem, aby przypadkiem po śmierci, ktoś z bliskich nie żądał katolickiego pogrzebu. Bo ksiądz nie reprezentuje firmy pogrzebowej, tylko Kościół Jezusa Chrystusa, do którego przynależność jest przywilejem i zobowiązaniem. Człowiek ma wolną wolę. (...) Brak odpowiedzi traktujemy jako akceptację naszego oświadczenia" - napisał proboszcz.
-
2012/02/27 16:22:31
Katecheza jest potrzebna i wspaniała podobnie jak bomba atomowa ;)

Komentarze.eu - 
Przegląd polskiej blogosfery