Lewicowy punkt widzenia
Blog > Komentarze do wpisu

Warszawski problem samorządowy

Po okresie rządów Lecha Kaczyńskiego, zmiana na Hannę Gronkiewicz-Waltz była zmianą na lepsze. Zamiast muzeów, zaczęły powstawać ulice, a i inne inwestycje powoli ruszyły z miejsca. Niestety - im dłużej pani prezydent, złośliwie zwana Bufetową, rządzi, tym jest gorzej.

Od ponad dwóch lat ekipa HGW wygląda na arogantów, którzy stracili wszelkie kompetencje. Remonty i budowy przedłużają się niemiłosiernie, a wpadek (takich jak zalany tunel) nikt nie potrafi sensownie wytłumaczyć. Winę za wszystko pani prezydent zrzuca na media, które choć gonią za sensacją są winne co najwyżej tego, że zbyt długo traktowały ją ulgowo.

Szczytem arogancji rządzących Warszawą jest sposób wdrażania reformy śmieciowej i dzisiejsze, łaskawe, obniżanie opłat w ramach "pomostu". Oprócz zwolnienia wiceprezydenta odpowiedzialnego za śmieci, nikt nawet nie zająknął się w ostatnim czasie, że popełniono błędy. Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawiała dziś wrażenie, jakby od początku walczyła o jak najniższe opłaty za wywóz śmieci, a poprzednie stawki uchwaliły warszawski PiS z warszawskim SLD...

W dodatku PO i Hanna Gronkiewicz-Waltz nie liczą się już z realiami, z jakimi muszą zmierzać się warszawiacy. Świadczy o tym dobitnie połączenie podwyżek cen biletów z cięciami w komunikacji miejskiej. Choć Warszawa wciąż ma świetną komunikację miejską (tak, kochani warszawiacy, zapraszam do innych miast, zobaczycie, że w Warszawie jest relatywnie dobrze), to jednak płacąc więcej mamy prawo oczekiwać przynajmniej utrzymania standardów zamiast ich obniżania połączonego z obietnicą, że dla zameldowanych w Warszawie łaskawie utrzymamy ceny na niezmienionym poziomie.

Efekt jest taki, że biorąc pod uwagę znikomą ilość kontrolerów, nie opłaca się już kasowanie biletów w sytuacji, gdy z komunikacji miejskiej korzysta się sporadycznie.

Nic więc dziwnego, że ursynowski burmistrz Piotr Guział, sekowany od lat przez HGW za to, że nie jest z PO, poczuł siłę. Z cichym poparciem swojego ursynowskiego koalicjanta, PiSu, przymierza się do odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz w referendum i może mu się to udać. Kłopot jest jednak w tym, że jego ekipa nie jest alternatywą dla obecnej.

Podobnie do wszystkich warszawskich samorządowców, tak z PO, jak i z SLD czy PiS, ekipa Guziała grzeszy arogancją, miernymi kompetencjami i oderwaniem od rzeczywistości. Wynika to wszystko z tego, że większość warszawskich radnych i samorządowców to, de facto, zawodowi radni i samorządowcy, którzy od lat nie musieli korzystać z miejskiej infrastruktury na tych samych zasadach co mieszkańcy stolicy.

Ludzie oderwani od rzeczywistości chcą odwołać oderwaną od rzeczywistości prezydent. I to jest właśnie warszawski problem.

Do następnego (?)

Intel-e-gent

środa, 12 czerwca 2013, intel-e-gent

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/06/12 20:26:38
Zamiast muzeów, zaczęły powstawać ulice

No właśnie, ostatnio widziałem jak pływali pontonami po tych ulicach...
-
2013/06/13 02:10:21
Większość może być za odwołaniem, ale nie ma szans na prawie 30% frekwencję (czy ile tam potrzeba).
-
2013/06/13 10:53:28
@ foton.3

Warszawa była przez chwilę niczym Wenecja ;)

@ rycho

Szanse faktycznie nie są duże. Ale już są pozytywne skutki tego, że HGW poczuła oddech na plecach. Jeszcze ma (z ekipą) aroganckie wpadki, takie jak rozdanie radnym propozycji uchwały o cenach wywozu z wykropkowanym miejscem na cenę (i udawanie, że przecież ona zawsze taka dobra była, że chciała tanio), ale już się zmienia. Mam nadzieję, że arogancja z niej zejdzie. I może z części warszawskich samorządowców również :)
-
2013/06/13 12:07:44
Myślę sobie, że Polacy nie są chętni do wpierania swojego kraju. Wiadomo, że nabywamy towatry które mniej kosztują, lecz może powinniśmy większą uwagę zwracać na rzeczy polskie? W sieci jest kampania Patriotyzm Zakupowy. Pozdro!
-
2013/06/14 11:38:26
A po odwołaniu oderwanej od rzeczywistości (OOR) prezydent, przyjdzie jeszcze bardziej OOR komisarz, wyznaczony przez OOR premiera, więc ci OOR będą mogli jeszcze głośniej mówić o złej Platformie. Wesoła kampania wyborcza w Warszawie zaczęła się 1,5 roku przed wyborami.
-
Gość: bufetwon, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/06/17 11:08:29
zamiast muzeów inwestycje drogowe,
czyli Muzeum Żydów to metro czy droga,
bo to jedna z niewielu inwestycji, którą Hania ukończyła ...
-
Gość: user49, *.internetdsl.tpnet.pl
2013/06/17 13:22:52
nie podejrzewam bloggera że jest na żołdzie PO, choć tak brzmi. Odwoływanie się do Kaczyńskiego to demagogia, HGW miała wyniki bo startowała od zera, to łatwo. Gdzie natomiast jest ten "lewy" sierpowy? Że SLD jest w koalicji? Że stracicie posadki? Możliwe, ale nie mydlcie ludziom oczu. ORP Gronkowiec-Waltz niech przejdzie do historii. Body language tej pani mówi wszystko: ja jestem najlepsza, wiem co mówię, proszę mnie nie tykać bo się pobrudzę, co ten motłoch wie itp. Dosyć.
-
2013/06/17 19:58:23
@ akwilon

Z jednej strony zgadzam się ze zdaniem, że referendum to zbędny koszt (na rok przed wyborami), ale z drugiej strony taki kopniak w d... może się przydać. Kłopot właśnie w tym, że wszyscy są OOR :]

@ user49

SLD nie jest w koalicji. Nie grozi mi utrata posadki. Nie uważam też, by HGW była dobrym prezydentem. Po prostu równie mocno nie podobają mi się alternatywy.
-
Gość: Łukasz, *.dynamic.gprs.plus.pl
2013/06/17 21:46:46
Bufetowa też wzięła się za muzea, tylko subtelna różnica jest taka, że Kaczor stworzył muzeum dla Polaków, a Bufetowa dla Żydów..

Rozumiem, że Żydzi mają priorytet, bo już z drugim muzeum, tym od sztuki współczesnej, coś delikatnie mówiąc nie wyszło.
-
Gość: wart, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/06/17 22:25:57
Jak nie mieszkacie w Warszawie, to się nie wypowiadajcie. Autor ma racje. Kaczyński spieprzył nam 4 lata (2 lata Lecha i 2 komisarza). Po Kaczyńskim jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Po HGW - Most Północny, dwa stadiony, druga linia metra (pierwsza stacja jest ukończona), połączenie kolejowe Praga lotnisko Chopina, bus pasy i sporo ulic wyremontowanych. Niestety ostatnimi czasy straciła połączenie z ziemią. Ceny biletów, kasowanie połączeń... Mam nadzieję, że referendum to kubeł zimnej wody
-
Gość: bufetnaśmietnik, *.dynamic.chello.pl
2013/06/17 22:49:58
a co miasto ma z tych dwóch stadionów?długi?!!!
za stadion który HGW zbudowała z miejskich pieniędzy i oddała TVNowi/ITI
ma wdzięczność mediów..., ale co ma z tego Warszawa?

kolej na lotnisko? jeździ pusta! - kolejna duża inwestycja, która okazała się lipą,
Most Północny? a który to? radni PO mieli lepsze POmysły na nazwę...,

II linia metra? już I stacja jest? to naprawdę super, szkoda, że cała linia miała być gotowa 2 lata temu...

same sukcesy..., jeszcze dolicz:
basen na Trasie Toruńskiej,
mniej autobusów w korkach (bo autobusy nie jeżdżą bo linie skasowane lub skrócone),
świetny widok na Wisłę (zamiast jakiegoś beznadziejnego tunelu),
-
Gość: qnur, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2013/06/17 23:48:05
argument,że rok przed wyborami nie warto robić referendum jest śmieszny. przypomnę tylko, że ci, którzy go podnoszą jakiś czas temu rwali się do referendum odwołującego prezydenta łodzi (4 miesiące przed wyborami). jak kali kradnie krowę to dobrze, jak kalemu ukradną to źle....
-
Gość: Kola, *.biznes-host.pl
2013/06/18 01:11:32
Przypomnij sobie lewicowy hipokryto co zrobiliście w Łodzi! Na wniosek twojej ukochanej partyjki zorganizowano referendum, 4 miesiące przed ustawowymi wyborami. Teraz w Wawce "nie", bo już za rok wybory, a wtedy "tak"? Wtedy owe 4 miechy nie przeszkadzały?
-
Gość: przemek, *.pgi.gov.pl
2013/06/18 08:40:24
same referendum nie ma sensu. Za rok wybory samorzadowe i warto zaczekac. Jest to jednak kompania wyborcza PiSu. I to mi sie nie podoba. Nikt nie dyskutuje co ma byc zrobione wmiesci, tylko, kto bedzie prezydentem. A miasto nie ma szczescia do prezydentow-wszystko jest za bardzo upolitycznione.
-
2013/06/18 11:18:51
@ wart

I w nadziei, że to będzie kubeł zimnej wody podpisałem się pod wnioskiem o referendum.

@ Kola

Mam wątpliwości, czy jest sens wydawać pieniądze na referendum, ale tylko dlatego, że potencjalni zmiennicy HGW są równie oderwani od rzeczywistości, jak ona. Z drugiej strony, już są pierwsze jaskółki tego, że sama groźba referendum może działać trzeźwiąco, choć ostatni wywiad HGW w Rzepie tego chyba nie potwierdza...

@ przemek

Nie tyle PiS ile Guziała, który chce wypromować się na ogólnowarszawskim poziomie. PiS korzysta z okazji.
-
2013/06/18 16:39:00
Warto zrobić referendum z jednego powodu. I warto by się udało. Każdy następny prezydent będzie musiał mieć to na uwadze jak mu sodówka za mocno do głowy uderzy. Lenistwo i brak dbałości o swoje obowiązki biorą się z poczucia, że wystarczy raz na 4 lata zatrudnić PRowca i zrobić błyskotliwa kampanię wyborczą, a potem luzik, bo ludzie są bierni i nawet jak sobie pokrzyczą, na forach internetowych pobluzgają to i tak nic nie zmieni. No więc może w końcu społeczeństwo pokaże, że jednak trochę z jego zdaniem trzeba się liczyć. Nie tylko przed wyborami, gdy zrobi się ustawkę pod postacią otwierania nowych inwestycji, ale na co dzień.

Dość dobrze obecne problemy z wyprzedzeniem opisywała Polityka prawie rok temu www.polityka.pl/kraj/ludzie/1529825,1,czym-prezydent-stolicy-narazila-sie-warszawiakom.read
-
2013/06/27 18:24:49
Faktycznie szkoda tych pieniędzy, w szczególności, że do wyborów w 2014 będzie rządzić z pewnością komisarz - wiadomo, przez kogo ustanowiony. Ale z drugiej strony warto uzmysłowić rządzącym (gdziekolwiek by nie sprawowali swe urzędy), że nie jest wcale tak trudno ich odwołać.

Komentarze.eu - 
Przegląd polskiej blogosfery