Lewicowy punkt widzenia
Blog > Komentarze do wpisu

Zero z brzytwą

Bez niespodzianek odbywa się procedowanie ustaw, które szczególnie muszą interesować minisprawa Zbigniewa Ziobrę. Policja i służby będą mogły przestać się przejmować jakimiś tam sądami przy inwigilacji obywateli, a minister już za chwilę dostanie w swoje ręce całą prokuraturę do dyspozycji.

Za moment organy ścigania będą mogły wiedzieć o nas więcej niż Google (bo będą miały dostęp do wszystkich danych przechodzących przez operatorów), a wyrywkowe kontrole sądów, które mają zapobiegać nadużyciom będą miały jeszcze mniejsze znaczenie niż kontrole PIP mające zapobiegać nadużywaniu umów cywilnoprawnych. Mam wrażenie, że pomysłodawcy naoglądali się "Homeland" i innych seriali.

Nie wiem natomiast czego naoglądał się minspraw Ziobro, słusznie zwany Zerem. Jednak niedługo będzie miał możliwość ręcznego sterowania każdym prokuratorskim postępowaniem. PiSmani argumentują bezczelnie, że w ten sposób "przywracają normalność", a dzięki takiemu nadzorowi nie miałaby, na przykład, miejsca sytuacja, w której za mierny dowcip grozi wejście prokuratury. Nie wspominają, że teraz możliwe będzie zamknięcie przez Ziobrę niewygodnego dla władzy postępowania. Co będzie bowiem mógł zrobić prokurator w hipotetycznej sytuacji, w której minister każe mu umorzyć postępowanie w sprawie przekrętów w spółce Srebrna*?

Dziwię się trochę politykom PiS, że nie przeszkadza im, że taka władza trafi w ręce jednego człowieka. Cóż, najwyraźniej wystarczy decyzja Prezesa, by wyłączyć instynkt samozachowawczy. A Polskę cofnąć do standardów krajów cokolwiek mało demokratycznych.

Władzę nad prokuraturą ponownie dostał bowiem człowiek, który dowiódł już, że się w tej roli nie sprawdza. Ręcznie sterowane przez niego sprawy kończyły się źle (słynna sprawa doktora G., którego zarzuty przed sądem zmalały niemal do zera) czy bardzo źle, jak sprawa Blidy, której krew jest na Ziobry rękach.

Z jednej strony mamy podglądanie wszystkich online, a z drugiej Zero z brzytwą, znaczy prokuraturą. Niewesoło.

Przy okazji - co prawda PiS i tak by zmienił każde przepisy dotyczące inwigilacji, ale pamiętajmy, że to Platformie i PSL należy podziękować za to, że PiSmani mają pretekst w postaci konieczności dostosowania prawa do wyroku TK.

Ceterum censeo PiS delendam esse ;) 

Do następnego (?)

Intel-e-gent

Wyprzedź służby państwa PiS - śledź mnie na Twitterze ;)

Lubisz dobre dialogi i wciągające historie? Kup moją powieść

*To tylko przykład. W telegraficznym skrócie - nie twierdzę ani nie mam dowodów, że Srebrna robi przekręty.

 

niedziela, 31 stycznia 2016, intel-e-gent
Tagi: Ziobro

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: korab1, *.akk.net.pl
2016/02/01 08:26:43
TELEGRAF SA i przekręty ??? Niemożliwe, powiedziała łyżka :)))
-
2016/02/01 14:58:46
Nadal się łudzisz, że PiS potrzebuje jakiegoś pretekstu?
-
2016/02/01 17:41:40
@ only-avianca

Niespecjalnie się łudzę. Ale dziwię się, że nie korzystają. Dobry pretekst pozwala uciszyć protesty czy w kraju czy poza nim.

@ korab1

+1 :)
-
2016/02/02 15:34:28
PiS i zero może by chcieli, ale to się raczej nie uda. Na inwigilacje w takiej skali mogły sobie pozwolić państwa totalitarne, posiadające mega rozbudowany i do tego mega oddany aparat kontroli. PiS pomimo podkarmienia policji i wojska ostatnimi podwyżkami - takim aparatem nie dysponuje.
-
2016/02/04 13:56:06
@prostakicha

U zachodniego sąsiada pewien kanclerz też nie miał takiego oddanego aparatu. Rok później już miał.

Komentarze.eu - 
Przegląd polskiej blogosfery